Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny

Hypericum perforatum

Dziurawiec stanowi dla współczesnego człowieka niezastąpiony naturalny lek przeciw depresji i lękom. Dziurawiec to roślina wieloletnia, często spotykana na ugorach, przy miedzach, na słonecznych polanach leśnych i w miejscach opuszczonych. Osiąga wysokość zwykle około 50-70 cm. Kwiaty ma złocistożółte. Pojawiają się od czerwca do września. Świeże kwiatki po roztarciu wydzielają jaskrawoczerwony sok. Liście tej rośliny są jasnozielone, raczej drobne, zaokrąglone, z małymi punkcikami, jakby dziurkami – gruczołami wypełnionymi olejkiem.

 

Właściwości  lecznicze i kosmetyczne posiada ziele dziurawca, czyli część nadziemna ścinana na wysokości około 15-20 cm, po odrzuceniu zdrewniałych pędów i pożółkłych liści. Czyni się to na początku kwitnienia roślin, zawsze w słoneczny dzień. Surowiec suszy się w miejscu przewiewnym i ocienionym, nigdy na słońcu. Czasem w lecznictwie i kosmetyce wykorzystujemy także świeżo zerwane kwiaty dziurawca, z których robi się cenny olejek
po zalaniu ich olejem.

 

Wartość lecznicza dziurawca

 

Najważniejszą substancją leczniczą u tej rośliny jest czerwony barwnik – hiperycyna. Ziele dziurawca zawiera jeszcze garbniki, olejek lotny, kwasy organiczne, żywice, flawonoidy (cenna kwercetyna), sole mineralne i witaminy A i C.
 

W ostatnim czasie dziurawiec zrobił wręcz zdumiewającą karierę jako skuteczny i bezpieczny lek przeciwdepresyjny, oddalający napięcie nerwowe, lęk, niepokój wewnętrzny, zmienny nastrój, nerwicę lękową, apatię, rozdrażnienie (np. wywołane klimakterium u kobiet). Ważne jest jednak, aby w kuracjach przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych używać dziurawca w postaci alkoholowego wyciągu bądź tabletek otrzywywanych z ziela. Takiego działania leczniczego nie posiada np. herbatka ziela dziurawca, gdyż związki pomocne w depresji nie są rozpuszczalne w wodzie.

 

Dziurawiec od wieków słynie także jako lek stosowany w chorobach przewodu pokarmowego. Działa żółciotwórczo i żółciopędnie, stąd też poleca się go w kamicy żółciowej, zastoju żółci w woreczku żółciowym, stanach zapalnych przewodów żółciowych i bolesnych ich skurczach. Wspomaga także pracę wątroby i odtruwa ją. Usuwa wzdęcia wywołane niestrawnością, przejedzeniem. Zaleca się go w zatruciach pokarmowych, nudnościach, bolesnych skurczach jelit (np. o podłożu nerwicowym).
 

Zewnętrznie roślinę tę stosuje się w leczeniu liszajów, egzemy, owrzodzeń  żylakowych (tu najlepszy okazuje się olej dziurawcowy), oparzeń, odmrożeń, ropiejących ran. Dziurawiec w pielęgnacji włosów likwiduje łupież, wzmacnia cebulki włosowe i regeneruje je (nadaje się raczej do włosów jasnych).

 

Nalewka z ziela dziurawca (tinctura Hyperici herbae) stanowi ważny składnik preparatu SEDOMIX (firmy „LEKI NATURY”).

 

 

Autor tekstu:

Zbigniew T.Nowak